تماس با ما
Selina

شماره تلفن : +86 13989889852

WhatsApp : +8613989889852

WHO توصیه های برنامه واکسیناسیون HPV را به روز می کند

January 16, 2023

WHO توصیه های برنامه واکسیناسیون HPV را به روز می کند

 

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین عفونت مقاربتی در ایالات متحده است.این ویروس از طریق تماس صمیمی پوست به پوست منتقل می شود.عفونت HPV بسیار شایع است و تقریباً همه مردان و زنان در مقطعی از زندگی خود حداقل به یک نوع HPV مبتلا می شوند.بیشتر عفونت‌ها بدون علامت هستند و غیرقابل تشخیص هستند، اما برخی عفونت‌ها ممکن است پایدار باشند و در زنان و مردان در مراحل بعدی زندگی به سرطان تبدیل شوند.

 

عفونت‌های HPV که از بین نمی‌روند می‌توانند باعث شوند:

 

  • سرطان دهانه رحم، واژن و فرج (در زنان)
  • سرطان آلت تناسلی (در مردان)
  • سرطان مقعد
  • سرطان پشت گلو (اوروفارنکس)
  • زگیل ناحیه تناسلی

 

در مقاله جدیدی که هفته گذشته منتشر شد، WHO توصیه های خود را برای واکسن های ویروس پاپیلومای انسانی به روز کرده است.نکته قابل توجه خاص، این مقاله بیان می‌کند که یک برنامه یک‌دوز (که به عنوان یک برنامه جایگزین با یک دوز فوق نشان داده شده شناخته می‌شود) می‌تواند اثربخشی قابل مقایسه و محافظت بادوام را با رژیم دو دوز ارائه دهد.گروه مشاوره تخصصی مستقل WHO SAGE در ابتدا یک برنامه جایگزین یک دوز را در آوریل 2022 پیشنهاد کرد.

 

این مقاله به موقع در زمینه کاهش شدید پوشش جهانی واکسیناسیون HPV است که بین سال‌های 2019 تا 2021 برای اولین دوز واکسن HPV بین 25 تا 15 درصد کاهش می‌یابد.این بدان معناست که بیش از 3.5 میلیون دختر در سال 2021 نسبت به سال 2019 واکسیناسیون HPV را از دست داده اند.

 

انتظار می‌رود بهینه‌سازی برنامه HPV دسترسی به واکسن را بهبود بخشد، فرصتی را برای کشورها فراهم کند تا تعداد دخترانی که می‌توانند واکسینه شوند را افزایش دهند و بار پیگیری‌های اغلب پیچیده و پرهزینه مورد نیاز برای تکمیل مجموعه واکسیناسیون را کاهش دهد.بسیار مهم است که کشورها برنامه ریزی واکسیناسیون HPV خود را برای تسریع در اجرا و معکوس کردن روند کاهش پوشش تقویت کنند.

 

WHO اکنون توصیه می کند:

 

یک یا دو دوز برای دختران 9-14 ساله

دختران و زنان 15 تا 20 ساله به یک یا دو دوز نیاز دارند

دو دوز به فاصله 6 ماه برای زنان بالای 21 سال

مقاله موضع بر اهمیت اولویت دادن به واکسیناسیون برای افرادی که دارای نقص ایمنی یا آلوده به HIV هستند تأکید می کند.افراد دارای نقص ایمنی باید حداقل دو دوز و در صورت امکان سه دوز دریافت کنند.

 

هدف اولیه برای واکسیناسیون دختران 9 تا 14 ساله قبل از شروع فعالیت جنسی است.در صورت امکان و مقرون به صرفه بودن، واکسیناسیون اهداف ثانویه مانند پسران و زنان مسن توصیه می شود.

 

سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان شایع در زنان است و بیش از 95 درصد از سرطان های دهانه رحم توسط HPV مقاربتی ایجاد می شود.جلوگیری از توسعه سرطان دهانه رحم با افزایش دسترسی به یک واکسن موثر، گام بسیار مهمی در کاهش بیماری‌های غیرضروری و مرگ است.